dějepis - řecko perské války

9. dubna 2007 v 15:21 | milulka a patulka |  referáty
Řecko-perské války představují vrcholnou obrannou iniciativu starověkého Řecka, kdy došlo k obraně východních držav a nakonec i Řecka samého - Peršané začali útočit do oblasti Atiky a Peloponésu. Obecnou příčinou vzniku válek se stal střet asijského typu bezejmenné civilizace s civilizací řeckou, stala se nositelem zásad a principů prvotní demokracie. Konkrétní záminkou se stalo povstání iónských obcí na západním pobřeží Malé Asie kolem r. 500 př.n.l. Maloasijští Řekové žijící především v Mílétu a Efesu obsadili kus východního perského území, podařilo se jim obsadit Sardy a vyplenit je. V r. 494 př.n.l. porazila foinická flotila v perských službách řecké lodě v námořní bitvě nedaleko Mílétu.
V r. 490 př.n.l. udeřili Peršané sami. K prvnímu střetu došlo u východního pobřeží Attiky u Marathónu. Peršané byli sice v přesile, ale Řekové zde pod vedením Miltiadése slavně zvítězili. Tato bitva se stala památnou proto, že po jejím skončení jeden z Atéňanů běžel do Athén podat zprávu o vítězství, potom padl vysílením. Na jeho počest se na olympijských hrách běhá Marathón v této délce.
Peršané se po neúspěchu pokusili obeplout Attiku a zaútočit proti Řekům z moře přímo na Atény - neúspěšně. V Aténách podnítili tendence budovat loďstvo na ochranu. Byly zakládány přístavy, např. Pireos. Mezi Pireem a Aténami byly vybudovány dlouhé zdi, kterými se Řekové zabezpečovali.
V r. 480 př.n.l. je svedena bitva u Thermopyl. Peršané chtěli proniknout thermopylským průsmykem do centrálního Řecka. Na přístupových cestách se vytvořila scelená obrana v čele se Spartou, velitelem byl spartský král Leónidas. Spartské vojsko se ocitlo před nemalým strategickým problémem. Peršané Thermopyly obešli přes hory. Král dal povel k ústupu řeckého vojska. On sám se dvěma sty těžkooděnci hájil průsmyk, všichni zde padli. Nejprve vytesali do kamene vzkaz příštím pokolením: "Poutníče, zvěstuj lakedaimónským, že my zde mrtvy ležíme jak zákony kázaly nám." V září 480 př.n.l. došlo k bitvě u Salamíny, kde Řekové vyhráli. Podstatnou porážku Peršanům zasadili v r. 479 př.n.l. u Plataj. Opakované řecké vítězství vedlo k založení aténského námořního spolku v r. 478 nebo 477 př.n.l. Ani poté řecko-perské války neskončily. Protáhly se až do r. 449 př.n.l.
Peršané a jejich moc, která byla mnohokrát větší, museli uznat politickou a společenskou nezávislost Řecka a také i řeckých maloasijských osad. Perská moc se musela stáhnout na východ. Evropská civilizace se začala odvíjet dál podle svých vlastních principů a zásad. V Aténách období po řecko-perských válkách znamená dobu jejich pozdního rozmachu. Tvůrcem pozdní aténské demokracie se stal politik Periklés. Velkou roli zde sehrála úprava aténské ústavy z r. 462 př.n.l., kdy došlo k prohloubení jejích demokratických zásad. Atény se v pozdním věku úspěšně rozvíjely společensky, ekonomicky a hlavně kulturně. Do jisté míry se změnily vazby společnosti - kromě elit roste i vrstva otroků - později činila třetinu tehdejšího aténského obyvatelstva.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aný Aný | Web | 9. dubna 2007 v 15:34 | Reagovat

Ahujky,máš to tu moc super,fakt že jo!Mrkni prosím na můj blog a okomentíkuj.Kdyby se ti tam líbilo,tak mi prosím hlásni,jsem v soutěži o nej blog.Předem ti moc děkuju,měj se hezky.

2 Martajs Martajs | Web | 11. března 2008 v 19:01 | Reagovat

Máš to tu moc hezky!A pls podivej se na můj blogísek jestli budeš tak laskava!

3 Martajs Martajs | Web | 11. března 2008 v 19:02 | Reagovat

Nebo na ještě jeden na kterym jsem dělala i s kamoškou!Tak dík a máš to tu fakt povedeny zatím ahoj!!!

4 kiki kiki | Web | 5. března 2009 v 18:53 | Reagovat

super. konečně to co jsem hledala. mas to tady moc hezky. ten kdo ma  rad koně, tak ať se koukne na můj blog. mas super blog!!!!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama